Jak správně čistit a udržovat omítku?

91-fotolia_64459348.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Dotaz od Jakuba:

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak má probíhat údržba fasády PCI Multiputz ZS a její čištění? Můžeme použít vysokotlakový čistič či nějaký saponát?

 

Odborník radí:

Pro ETICS je nutno zajistit pravidelnou údržbu a péči podobně jako ucelenému stavebnímu objektu.

 Zejména je nutné:

- Každý rok – kontrolovat klempířské prvky a styky s navazujícími konstrukcemi (nejméně 1× za rok), zajistit funkčnost těchto míst a zamezit vnikání vody do ETICS.

- Každých 3–5 let – očištění fasády (dle druhu, rozsahu a stupně znečištění) + obnovení biotické ochrany.

- Každých 10–15 let – nátěr fasády fasádní barvou.

 

Čištění omítek za sucha – odstranění mechanických nečistot volně ulpívajících na fasádě. Ometení smetákem, vysátí vysavačem se smetákovým nástavcem atd.

Čištění omítek za mokra – odstranění znečištění pevně ulpívajícího na fasádě. Musí být provedeno tak, aby nedošlo k rozmazání nečistot, odření, poškrábání či jinému poškození vrchní omítky nebo omítky s nátěrem. Používá se omytí pitnou vodou, případně s přídavkem běžného saponátu, při nízkém tlaku za pomoci tlakového čisticího přístroje (teplota vody max. +35 °C, tlak max. 50 barů, nesmí se používat rotační tryska). Vhodnost čisticího přístroje, jeho příslušenství a pracovní postup konzultujte s výrobcem přístroje. Je nutné zajistit, aby voda nevnikla pod omítku a do systému, zejména v místech napojení na navazující konstrukce (okna, dveře, oplechování aj.).

Čištění omítek kyselinami, hydroxidy nebo abrasivy nedoporučujeme!

Ochrany fasády před biologickým napadením zejména v oblastech, kde je zvýšené riziko biologického napadení fasády se doporučuje v pravidelných intervalech obnovení funkční ochrany fasády před biologickým napadením. V těchto případech se musí provést umytí fasády a následné ošetření speciálním ochranným nátěrem. Četnost tohoto opatření závisí zejména na konkrétních místních podmínkách (jako jsou např. lokální mikroklima, povětrnostní podmínky, častý výskyt mlh, blízkost vodních ploch, blízká vegetace, tvar budovy, rozměry říms a klempířských prvků atd.).

 

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Vaše nejbližší pobočka

Zadejte obec, ulici, kde se nacházíte:

Počasí | Celá ČR

BASF Stavební hmoty
Česká republika s.r.o.
K Májovu 1244
537 01 Chrudim

Tel.: +420 469 607 111
Fax.: +420 469 607 112
info@fasadnistudio.cz

COPYRIGHT 2012 © Fasádní studio - all rights reserved
Webdesign Estetica s.r.o.

Podmínky použití

Facebook Fasádního studia Kanál Youtube - nová videa
Nejbližší pobočky podle polohy